Tuja je zimzeleno četinarsko drvo iz porodice čempresa, poznata i pod imenom severni beli kedar, istočni beli kedar ili američki arborbitae. Njeno poreklo nas vodi u istočnu Kanadu i sever Sjedinjenih Američkih Država, gde je, prema nekim podacima, kultivisana još u 19. veku. Danas se tuja kao ukrasna biljka može naći u svim zemljama gde vlada kontinentalna i umereno-kontinentalna klima, ali bez velikih snežnih padavina.
Na našim prostorima najčešće se gaji nekoliko sorti tuje, kao što su Kolumna, Smaragd, Kompakta, Elegantisima ili Zlatna tuja. Zajedničke karakteristike svih sorti su visina rasta do 5m i oko 1m širine i njihov piramidalni oblik. Sve vrste tuja dobro uspevaju na različitim tipovima zemljišta, imaju umerene zahteve za vodom, lako se održavaju i generalno nisu posebno zahtevne.
U našoj zemlji se ipak najčešće može sresti smaragdna tuja (Thuja occidentalis „smaragd“). Ova vrsta tuje je dobila ime po boji svojih nežnih četina koje podsećaju na smaragdno zelenu boju. Plod ove tuje je interesantnog dekorativnog oblika sivkasto zelene boje, koji ovoj sorti drveta daje još privlačniji izgled. Samo drvo smaragdne tuje formira gustu, u donjem delu širu kupastu krošnju, bogato obraslu četinama. Ovo drvo može izrasti do 4-5m visine, a životni vek mu je do 40 godina.
Smaragdna tuja je otporna na niske temperature, tako da nema problem sa izmrzavanjem. Na suncu će uživati, a ne smeta joj ni rast u polusenci. Voli dosta vode u toku leta i prihranjivanje 1-2 puta tokom vegetacije.
Što se tiče sadnje tuje, zemljište treba da bude srednje vlažno, busen se sadi u zemlju, a oko njega se dodaje humus. Nakon sadnje, tuju treba obilno natopiti vodom. Osim u zemlji, smaragdna tuja se vrlo dobro pokazala i prilikom gajenja u saksiji i žardinjeri. Osnovni uslov je da su saksije dovoljne veličine i da se, nakon sadnje, biljka obilno zalije. Povremeno joj treba dodati tečno đubrivo.
Tuja se može razmnožiti iz semena i iz reznica. Najjednostavnije je, ipak, kupiti gotove sadnice u boljim rasadnicima.
Bolesti koje mogu napasti tuju uzrokuju pojedine vrste insekata i gljivična oboljenja.
• Tujin krasnik je česta štetočina čije larve izgrizaju stabljiku, čineći hodnike pod korom, usled čega se grane suše.
• Potkornjaci spadaju u tujine najopasnije štetočine. Odrasle jedinke buše rupe na kori stabla, te pod korom obrazuju mesto kukuljenja. Ako dođe do uspešnog ubušivanja u stablo i osnivanja novoga legla, može se desiti da cela biljka ugine.
U cilju preventivne zaštite tuje pomaže povremeno zalivanje vodom celih biljaka (tuširanje), rano ujutru ili kasno uveče. Redovnim prihranjivanjem i navodnjavanjem pomažete samoj biljci da se bolje zaštiti i regeneriše.
Smaragdna tuja je jedna od najdekorativnijih i najčešćih tuja koje se koriste za uređenje vrtova, formiranja žive ograde, za žardinjere. Njen izgled je vrlo raskošan i izdvaja se svojim zelenim topim koloritom, pa je odličan izbor za ozelenjavanje gradova, u grupacijama ili u kompoziciji sa nižim biljkama. Smaragdna tuja se često može videti ispred ulaza zgrada, kuća i na mnogim reprezentativnim mestima, kao posebno dekorativan element.
Izvori: berzabiljaka.rs, gardenerspath.com, https://en.wikipedia.org
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.