Matičnjak, kod nas poznat i kao pčelinjak, melisa i limun trava, spada u red biljaka čija su lekovita svojstva poznata od davnina. Na jugu Evrope i severu Afrike ova biljka se koristi već više od dve hiljade godina, a njena upotreba se vremenom proširila po celom svetu.
Osim što je lekovit, matičnjak je i veoma prijatnog citrusnog mirisa, pa je popularan i u parfemskoj i kozmetičkoj industriji, ali i u kulinarstvu. Više o matičnjaku možete pročitati u nastavku teksta.
Opšte karakteristike
Matičnjak (Melissa officinalis) pripada porodici usnatica (Lamiaceae). Ova višegodišnja zeljasta biljka je poreklom sa Mediterana, ali se danas uspešno uzgaja u različitim klimatskim uslovima, uključujući i našu zemlju.
Matičnjak dostiže visinu od 30 do 90cm, u zavisnosti od uslova uzgajanja. Izgled ove biljke karakterišu četvrtasta stabljika i jajoliki listovi sa nazubljenim rubovima.
Stabljika je tanka, tvrda i ima četiri izražena ugla umesto da bude potpuno okrugla. Pri vrhu se grana, formirajući grozdasti cvat. Njena površina može biti prekrivena tankim dlakama, koje joj daju meku teksturu. Boja stabljike je zelena, ali može varirati od svetle do tamne u zavisnosti od zemljišta, uslova rasta i genetike biljke.
Listovi biljke su svetlozelene boje i prekriveni su tankim dlakama. Kako biljka raste, listovi pri dnu dobijaju tamnije zelenu nijansu. Najpoznatija karakteristika lista matičnjaka je njegov izražen citrusni miris koji možemo osetiti kada ga protrljamo između prstiju.
Što se tiče cvetova, oni su bele ili svetloljubičaste boje i skupljeni su u gustom grozdu na vrhu stabljike. Cvetanje se dešava tokom letnjih meseci.
Uslovi za uzgoj matičnjaka
Iako je mediteranska biljka, matičnjak vrlo dobro uspeva u svim podnebljima. Ipak, postoje određeni uslovi koje treba ispuniti kako bi se postigao njegov optimalan rast i razvoj. Evo nekoliko ključnih faktora za uzgajanje matičnjaka:
Zemljište – Iako matičnjak nije zahtevan, potrebno je da zemljište bude dobro drenirano. Ova biljka ne voli stajaću vodu, pa je važno izbeći prekomerno zalivanje i obezbediti dobru drenažu.
Temperatura – Matičnjak najbolje uspeva u umereno toploj klimi. Iako dobro podnosi hladnije temperature, može se desiti da izmrzne tokom zime, ali se obično “vraća” iz korena u proleće.
Svetlo – Matičnjak preferira prirodno svetlo. Mesto gde se sadi bi trebalo da ima najmanje šest sati direktnog sunčevog svetla dnevno. Međutim, ova biljka može podneti i delimičnu senku, što posebno važi za područja sa veoma visokim temperaturama.
Zalivanje – Iako je otporan na sušu, redovno zalivanje je važno tokom sušnih perioda. Ipak, treba izbegavati njegovo prekomerno zalivanje, jer može doći do truljenja korena.
Đubrenje – Ova biljka ne zahteva obilno đubrenje. Dodavanje komposta ili blagog đubriva u proleće je obično dovoljno da podrži razvoj biljke, ali i bez toga, on će vrlo uspešno rasti.
Otpornost matičnjaka
Matičnjak je vrlo otporna biljka, ali ipak može biti podložan određenim štetočinama, kao što su lisne vaši, štitaste vaši, biljne buve i puževi. Upotrebu insekticida treba razmotriti samo ako je neophodno, i to onih koji su blagi prema korisnim insektima i okolini. Važno je pridržavati se uputstava na proizvodu i ta sredstva upotrebljavati pažljivo.
Lekovita svojstva matičnjaka
- ublažava stres, napetost, uznemirenost, anksioznost, razdražljivost, depresiju, nesanicu i hipohondriju
- pojačava koncentraciju i kreativnost
- poboljšava pamćenje
- ima analgetsko dejstvo – ublažava glavobolju, migrenu i osećaj tenzije u glavi
- ublažava grčeve i poremećaje digestivnog trakta: poremećaj varenja, nadimanje, mučninu…
- smiruje upalne procese u telu i smanjuje otoke
- smanjuje menstrualne bolove i grčeve
- smiruje simptome menopauze – lupanje srca, uznemirenost i nesanicu
- povoljno deluje kod kardiovaskularnih bolesti jer smiruje rad srca, jača srce i čisti krv
- koristan je i za respiratorne poremećaje – astmu, hronični bronhitis, infekcije disajnih puteva, pušački kašalj
- snižava visoku temperaturu i pomaže kod prehlade i gripa
- sprečava i zaustavlja bakterijske i gljivične infekcije
- čisti telo od toksina
- štiti ćelije od oštećenja usled oksidacije
- hidrira kožu, pomaže kod dermatitisa, ekcema, akni
Kako se koristi matičnjak?
Postoji više načina da se iskoristi lekovita moć matičnjaka. Najčešći izbor je čaj od matičnjaka, ali on se može koristiti i u obliku tinktura, ulja ili dodataka ishrani. Koji god način da izaberete, blagodeti ove biljke su zaista neprocenjive.
Kako uzgajati matičnjak u kućnim uslovima i/ili u bašti pogledajte u odeljku Saveti i Trikovi – ili jednostavno: klik na link Saveti i trikovi za domaći matičnjak.