Matičnjak (Melissa officinalis) pripada porodici usnatica (Lamiaceae). Ova višegodišnja zeljasta biljka je poreklom sa Mediterana, ali se danas uspešno uzgaja u različitim klimatskim uslovima, uključujući i našu zemlju. Više o samoj biljci, njenim karakteristikama, pročitajte u odeljku Edukacija. Ovde ćemo se više koncentrisati na korisne savete kako da sami uzgajate matičnjak u kući i saditi u bašti.
Gajenje matičnjaka u kućnim uslovima
Sve češće matičnjak se gaji u saksijama koje krase terase i prozore u gradovima. S obzirom na svoju specifičnu aromu i prijatan miris, on predstavlja idealnu saksijsku biljku koja pritom ima i brojna lekovita svojstva.
Da bi ova biljka uspešno rasla u kućnim uslovima, potrebno je pratiti sledeća uputstva:
- Izaberite saksiju koja je dovoljno velika da omogući rast biljke (minimum 15cm u prečniku). Saksija treba da ima rupu na dnu kako bi se omogućila dobra drenaža i sprečilo zadržavanje viška vode.
- Zemljište treba da bude dobro drenirano. Možete koristiti univerzalno saksijsko zemljište kome ćete dodati malo peska.
- Postavite saksiju na mesto gde će biljka dobiti najmanje šest sati sunčeve svetlosti dnevno.
- Zalivajte matičnjak samo kada se površina zemlje osuši, jer matičnjak preferira suvlju zemlju.
- Đubrite matičnjak jednom mesečno tokom proleća i leta. Možete koristiti univerzalno blago đubrivo.
- Redovno uklanjajte osušene listove i cvetove kako biste podstakli rast nove vegetacije. Matičnjak možete brati kada dostigne dovoljnu visinu, obično tokom proleća i leta.
Sađenje i gajenje matičnjaka u bašti
Ova biljka može se uzgajati iz semena, od gotovih sadnica ili putem reznice.
Ako sadite iz semena, seme bi trebalo posaditi prema uputstvu na pakovanju. Ako koristite sadnice ili reznice, posadite ih na dubinu od 5-10 cm. Vodite računa da ostavite dovoljan razmak između biljaka, a to je oko 30-45 cm.
Zemlja treba da bude rastresita i dobro drenirana, a mesto na kome sadite ovu biljku treba da bude osunčano.
Ukoliko hoćete da razmnožavate ovu biljku, to možete uraditi deljenjem busena. Koren ove biljke je vrlo otporan, tako da ona trpi i presađivanje, ali i razmnožavanje ovim putem.
S obzirom da je matičnjak višegodišnja biljka i ima sposobnost brzog širenja, može se desiti i da se previše “raširi”. U tom slučaju, višak možete presaditi na neko drugo mesto, ili u proleće, kada biljka počinje sa rastom i širenjem, iz korena iščupati nove izdanke, čime ćete sprečiti dalje širenje.
Branje tj. ubiranje listova možete vršiti makazama za baštu odsecanjem stabljika na oko 10-15cm iznad zemlje. Listove najlakše možete sušiti tako što ćete stabljike vezati u snop i staviti na prozračno mesto.