Alati za baštovanstvo neophodan su pratilac svakog rada sa biljkama. Bilo da se ovim poslom bavite iz hobija ili profesionalno, baštenski alat je svakako nešto bez čega ne biste mogli da funkcionišete.
Alati za baštovanstvo zavise od različitih potreba, a neminovno zavise od toga da li vam je potreban svakodnevno ili samo povremeno, kao i od veličine zemljišta na kome planirate da gajite biljke, a u nekim slučajevima i od konkretnih biljaka koje nameravate da uzgajate.
Ovde ćemo navesti neke opšte alatke koje bi trebalo da imaju svi baštovani – i hobisti i profesionalci.
- Na prvom mestu je svakako ašov. Ovaj alat kojim okopavamo zemlju i kopamo jame za biljke može se naći u različitim veličinama. Sastoji se od drške i tzv. lista. Za njega je najbitnije da bude oštar, da biste njime bez mnogo muke mogli da riljate i okopavate, ali i vadite i presađujete sadnice. U poslednje vreme, u prodaji se mogu naći i dečiji ašovi, što je vrlo simpatično rešenje za okupaciju dece u poslovima sa biljem i zemljom.
- Lopata je drugi najbitniji alat za baštovanstvo. Ona služi za prebacivanje veće količine zemlje. Najčešće je u upotrebi lopata koja se sastoji od drvene ručke i širokog metalnog sečiva. Ukoliko imate manji vrt ili baštu, u ponudi ima i lopatica manjih dimenzija.
- Grabulje imaju svoju ulogu u sakupljanju lišća i trave, kao i tokom radova u voćnjacima i livadama ili poravnavanju gredica u vrtovima, poljima i cvećnjacima. Grabulje se sastoje od drvene drške i nazubljenog drvenog ili metalnog dela koji liči na češalj.
- Motika, još jedna od nezamenljivih alatki u baštovanstvu, koristi se za finiju obradu zemljišta. Motike mogu da posluže i pri osnovnoj obradi lakših zemljišta, izradi leja i okopavanju i plevljenju kojim se uništava korov. Postoje i manje motike – motičice koje služe pri setvi za otvaranje brazde i za pokrivanje semena, prašenje i plevljenje.
- Baštenske makaze se mogu naći u različitim oblicima i veličinama u skladu sa svojom namenom – makaze za grane, travu, cveće, voće, živu ogradu. U zavisnosti od toga za šta vam trebaju, biraćete i njihove specifikacije. Za ovu vrstu alatke ne treba štedeti novac, jer je bolje kupiti kvalitetne i iznad svega oštre makaze koje će vam se mnogo više isplatiti i služiti vam duže od jeftinih.
- Kolica imaju mnogo funkcija u baštovanstvu, a najčešća je svakako prenošenje zemlje, trave, sadnica, korova i ostalih materijala. Danas u prodaji možemo naći kolica sa jednim točkom i dve ručke koje služe za manevrisanje, ali i kolica sa četiri točka, koja osim drške imaju i mogućnost sklapanja, te time štede prostor.
- Kosilica ili trimer su neizbežan alat za velike plačeve. Kosilice mogu biti električne, benzinske i akumulatorske. Ukoliko imate veću površinu zemlje koja treba redovno da se održava, predlog je benzinska kosilica koja, osim što šiša i visoku travu, ne poseduje kabl te vam time ne ograničava kretanje. Trimeri su odlično rešenje za košenje vrlo visoke trave, ali su nezgodni za ženski pol, jer su prilično glomazni i teški.
- Baštensko crevo je deo opreme bez koga ne biste mogli da zalivate, osim ukoliko imate malu bašticu pa zalivanje obavljate kantama ili flašama. Creva mogu biti različitih prečnika i dimenzija u zavisnosti od vaših potreba, a danas možemo naći i creva sa motalicama, sa prskalicama, pljosnata creva, rastegljiva creva itd.
- Testera je ručni alat kojim se seku grane, korov i drugi materijali u baštovanstvu (npr. daske za pravljenje leja i sl.). Postoje ručne i motorne testere, pri čemu se motorne koriste za sečenje veće količine tvrđih materijala koje ne bismo mogli iseći ručnom.
- Vila je alat sličan viljušci za jelo i sastoji se od drške i zubaca. Služi za skupljanje trave, sena, korova, kao i za čišćenje bašte ili vrta od nepoželjnih materijala.
- Merdevine su neophodne prilikom održavanja biljaka koje rastu u visinu – drveće, puzavice i sl., kao i za branje voća. Najbolje je koristiti tzv. A merdevine, koje se mogu rasklopiti i pružiti oslonac u bilo kom delu bašte. Za ljude koji se uglavnom bave voćarstvom, pogodnije su sklapajuće merdevine, koje se rasklapanjem mogu podesiti i na veću visinu.
Nadamo se da smo vam malo približili temu alati za baštovanstvo. Više o samim biljkama možete pročitati u odeljku Edukacija.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.