Ukoliko imate balkon koji je okrenut ka jugu, a ne znate koje biljke bi bilo idealno nabaviti, ovaj tekst će vam rešiti sve dileme. S obzirom da su terase okrenute ka jugu najvećim delom dana osunčane i nemaju prirodnu hladovinu, treba odabrati biljke koje dobro podnose toplotu i kojima ne smeta direktna sunčeva svetlost.

Biljke pogodne za terasu na južnoj strani su brojne, a na vama je da izaberete koja od njih vam se najviše dopada. Evo naših predloga.
Muškatle
Muškatle ili pelargonije su svakako idealne biljke koje se mogu gajiti na južnoj strani. Odlično podnose sunce i toplotu, a od više različitih vrsta ovih cvetnica, najpogodnije su viseće i poluviseće muškatle. S obzirom da je u prodaji izbor muškatli zaista ogroman, cela vaša terasa okrenuta ka jugu može biti ispunjena ovim cvećem, bez bojazni da će uvenuti ili propasti. Potrebno ih je redovno zalivati da bi lepo cvetale, a takođe i prihranjivati posebnim đubrivom za muškatle.
Ruže
Kraljica cveća – ruža, savršen je izbor za južnu stranu. U zavisnosti od veličine terase, možete se odlučiti za klasične, patuljaste ili ruže puzavice. U svakom slučaju, sa ovim cvećem nećete pogrešiti, jer će ruža cvetati bez obzira na vrućinu i direktno sunce. Da bi dobro uspevala, ne treba joj neka posebna nega, treba je redovno zalivati, odstranjivati precvetale delove i orezivati na visinu koja odgovara veličini saksije.
Prkos
Iako jednogodišnja biljka, prkos se samorasejava, tako da se ne mora saditi svake godine. Ovo cveće opstaje bez obzira na vremenske uslove, po čemu je i dobilo ime. Njegovi krupni cvetovi ulepšaće svaku terasu, ali, pošto se brzo širi, potrebno mu je obezbediti veću saksiju ili žardinjeru.
Petunije
Petunije su vrlo zahvalne biljke koje vole sunce, te ih često možemo videti na terasama koje su na južnoj strani. Sunčeva svetlost podstiče njihovo cvetanje, a da bi ono bilo češće i bogatije, ovo cveće bi trebalo redovno zalivati i prihranjivati jednom nedeljno. Takođe, pošto petunija cveta od ranog leta pa sve do jeseni, precvetale delove treba odstranjivati.
Verbena
Verbena nam daje cvetove različitih boja, a najčešće u plavoj, roze, crvenoj beloj i žutoj. Ova jednogodišnja biljka cveta od ranog proleća pa sve do jeseni, a osim bojama, ona će terasu ispuniti i prijatnim citrusnim mirisom. Nije zahtevna za održavanje i odlično podnosi sunčevu svetlost, a da bi se prikazala u punom sjaju, treba je orezivati tako da joj grane ne prelaze 80cm. Zalivanje ne treba biti prečesto, te ju je dovoljno zaliti kada je zemlja skroz suva.
Noćna frajla
Ovo popularno cveće je dobilo ime po tome što svoj cvet otvara noću. Cvetovi noćne frajle mogu biti ljubičaste, bele ili žute boje. Lako se održava u saksijama, raste najčešće do 50cm i ne zahteva posebnu negu, osim redovnog zalivanja. Cveta od proleća do sredine jeseni.

Citrusi
Ukoliko na terasi imate dovoljno mesta, nećete pogrešiti ako se odlučite za uzgoj citrusa. S obzirom da su u pitanju mediteranske biljke, citrusi odlično podnose toplotu i direktno sunce. Od citrusa koji dobro uspevaju u saksijama izdvajamo limun, mandarine, pomorandže. Oni se vrlo jednostavno mogu uzgajati i iz koštice, a trikove za ovu vrstu gajenja možete pročitati OVDE.
Začinsko bilje
Začinske biljke koje možete gajiti na terasama okrenutim ka jugu su zasigurno bosiljak, peršun, ali i sve vrste mediteranskih začina poput ruzmarina, lavande, origana. Nana i mirođija takođe odlično podnose direktno sunce, a ne treba zaboraviti ni rukolu, žalfiju, vlašac. Sve ove začinske i lekovite biljke neće zameriti ako se postave na južnu stranu, sve dok imaju dovoljno vode i rastresitu zemlju za razvoj svog korena. Ostale savete za uzgajanje začinskog bilja pogledajte OVDE.
Povrće
Povrtne sorte koje uspevaju na južnoj strani terase nisu malobrojne. Dosta vrsta povrća će čak mnogo bolje rasti ako se izloži direktnoj sunčevoj svetlosti, a na ovom mestu ćemo izdvojiti čeri paradajz, paprike, krastavac, tikvice, kao i korenasto povrće poput šargarepe i rotkvica.
Kao što smo videli, biljke pogodne za terasu na južnoj strani su zaista mnogobrojne. Da li ćete se odlučiti za cvetnice, začine ili povrće zavisi od vas. Ipak, za kraj bi trebalo napomenuti i neka opšta pravila prilikom uzgajanja ovih biljaka, a to su:
- Više zalivanja
- Pravilan izbor saksije (bolje je da saksije budu svetlije boje, da ne bi upijale sunčevu svetlost i time pregrevale posudu)
- Prihranjivanje u skladu sa vrstom