Klematis, kod nas poznat i kao pavitina ili pavit je izuzetno atraktivna biljka penjačica bujnih cvetova. Ova listopadna puzavica je poreklom iz Kine i Japana i spada u hibridne vrste. Naziv ove biljke potiče od starogrčke reči Clematis, koja u prevodu znači “biljka koja se penje”.
Izgled ove biljke je neodoljiv. Stabljika klematisa doseže visinu (u zavisnosti od vrste) od 0,5-10m. Njegovi listovi su svetlo zeleni, srednje veličine, ali u potpuno drugom planu u odnosu na cvetove, koji dominiraju izgledom ove biljne vrste. S obzirom da postoji oko 250 vrsta klematisa, cvetovi mogu biti veći i manji, raznih boja, od bele, preko roze, ružičaste, ljubičaste, do plave, ili višebojni. Cvetanje traje od od kraja juna pa sve do septembra – oktobra, te se ova biljka vrlo često koristi za prekrivanje zidova, ograda, pergola i drugih vertikala.
Klematis je vrlo prilagodljiva biljka i dobro uspeva na našim prostorima. Najviše mu prijaju osunčana mesta, iako bi koren trebalo održavati vlažnim. Rešenje za to može biti njegova sadnja uz neke druge biljke nižeg rasta (koje imaju slabiji koren) ili oko njega posuti piljevinu koja će održavati vlagu. Za njegov rast obavezno je obezbediti oslonac – žica, zid, štap, po kojoj će puzati. S obzirom da zahteva dosta vlage, znači da voli često zalivanje, minimum jednom nedeljno, a ukoliko je sušno i češće. Zemlja treba biti plodna i propusna.
Nakon sadnje, koja može biti na otvorenom ili u saksiji, odnosno žardinjeri, klematis raste relativno brzo, kao većina puzavica. Sadnja klematisa se obično obavlja krajem zime ili početkom proleća, u zavisnosti od klimatske zone i vrste. Ukoliko se sadi u bašti, vrtu ili na drugom otvorenom mestu, korisno je znati da bi koren i donjih 10cm biljke trebalo da se nalaze u senci. Ako je u pitanju saksija, najbolje je izabrati keramičku saksiju od oko 20-tak litara, sa širokim otvorima na dnu za odvođenje vode.
Bitna stvar kod uzgajanja klematisa jeste orezivanje. Pošto se klematisi dele u tri grupe u skladu sa vremenom cvetanja, potrebno je znati kojoj vrsti pripada, te se prema tome i vrši orezivanje. U svakom slučaju, osim orezivanja, biljku je na proleće potrebno i očistiti od suvih grana.
Razmnožavanje klematisa se najlakše vrši putem reznica. Reznice veličine od 10 do 15cm treba uzeti u kasno leto ili jesen, i ožiliti ih u supstratu za oživljavanje.
Klematis spada u biljke otporne na biljne bolesti i štetočine. Ipak, mogu ga napasti pepelnica, sušenje klematisa, lisne vaši i puževi. Za borbu protiv bolesti se najčešće koriste fungicidi, dok se u borbi protiv štetočina mogu koristiti insekticidi ili ručno uklanjanje štetočina.
Klematis se ne koristi u ishrani niti u druge svrhe, jer se smatra otrovnom biljkom.
Izvori: gardeners.com , gardendesign.com
Оставите одговор
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.