Lavanda, ili kako je neki zovu lavandula, despik ii ženski despik je višegodišnja žbunasta biljka iz porodice usnatica (Lamiaceae). Najpoznatija je po svom intenzivnom mirisu, zbog čega je vrlo popularna u proizvodnji parfema i eteričnih ulja, ali, zbog svojih lekovitih svojstava, dosta se koristi i u narodnoj medicini. Zbog velikog interesovanja naših čitalaca, u ovom tekstu ćemo navesti sve što je bitno za uspešan uzgoj, negu i korišćenje ove predivne biljke.
Kog je porekla lavanda?
Naziv lavanda potiče od latinske reči lavare, što znači – kupati se. Mnoga drevna društva koristila su ovu biljku u kupkama, u krevetima, na odeći, koži i kosi.
Lavanda je poreklom sa Sredozemlja, Bliskog Istoka i Indije, a koristi se najmanje 2500 godina. Još su drevni Egipćani koristili ovu biljku tokom mumificiranja.
Danas se ona uzgaja na skoro svim kontinentima – Evropi, Australiji, Novom Zelandu i Severnoj i Južnoj Americi.
Vrste lavande
U svetu postoji preko 47 poznatih vrsta lavande, koje obuhvataju:
- jednogodišnje
- zeljaste višegodišnje
- grmaste višegodišnje biljke
Takođe, razlikujemo pravu i hibridnu lavandu. Prava lavanda raste u obliku niskog grma visine 40-60 cm, plavih cvetova i ploda koji ima semenke. Za razliku od prave, hibridna lavanda je zbijeni grm visok 80-100 cm, cvet je kao i kod prave lavande, ali je ona sterilna i njeni plodovi nemaju seme.
Najpoznatija vrsta lavande je Lavandula angustifolia, te ćemo je u narednim redovima i opisati.
Kako izgleda lavanda?
Ova biljka raste kao nizak žbun sa mnogobrojnim stabjikama, koje su dlakave i četvorougaone. Listovi su naspramno raspoređeni, šiljasti i bez lisnih drški (liče na listove ruzmarina). Cvetovi su sitni i sakupljeni u cvasti ljubičaste boje. Koren je drvenast, vrlo račvast i prodire duboko u zemlju. Životni vek ove biljke je do 30 godina.Zbog velike količine eteričnog ulja, svi delovi biljke lavande imaju izuzetno jak miris.
U kakvoj klimi uspeva lavanda?
Nekada je ova biljka bila povezivana sa mediteranskim i morskim predelima, ali se danas uspešno gaji u skoro svim delovima sveta. U našoj zemlji, u blizini Niša, nalazi se jedna od najvećih plantaža lavande na Balkanu. Ova bijka nije zahtevna po pitanju klime, dobro podnosi sušne periode, ali i hladnoću.
Nega i gajenje lavande
Lavanda se može gajiti u baštama, parkovima, saksijama. Što se tiče uslova, trebalo bi joj obezbediti visoke temperature, jer ona tada u sebi nagomilava eterična ulja. To bi značilo da bi je trebalo gajiti na osunčanim i toplim mestima u bašti, a saksije držati na što svetlijim mestima u stanu ili na terasi.
Ova biljka nije zahtevna po pitanju vrste zemlje, uspeva i na siromašnom tlu, pa čak i na kršu. Jedino što treba izbegavati su peskovita zemljišta.
Ono što ova biljka zahteva jeste redovno zalivanje, koje ne treba biti obilno.
Sadnja lavande
Sadnja lavande vrši se u proleće ili jesen, najčešće iz gotovih sadnica. Može se saditi u bašti, ili u saksijama. Moguće ju je saditi pojedinačno ili po više primeraka u grupama ili s drugim ukrasnim biljem u bašti. Sadnice je, ipak, najbolje saditi krajem maja. Rupa za biljku treba biti duboka oko 20cm, a nakon sadnje tbi biljku trebalo zaliti.
Ako se sadi u saksije, one treba da budu što veće, da ne bi tokom zime došlo do izmrzavanja. Zalivanje lavande u saksijama treba vršiti češće, a poželjno joj je obezbediti barem 8 sati direktnog sunčevog svetla.
Razmnožavanje lavande
Za razmnožavanje lavande treba imati veliko strpljenje. Najlakši način je putem položnica, tj. ubacivanjem grana sa matične biljke u zemlju dok ne puste koren. Ovaj proces traje oko 3 do 4 godine. Razmnožavanje iz semena je moguće samo kod prave lavande, jer je hibridna sterilna. Seme klija jako dugo, te je i ovaj način vrlo dugotrajan. Najlakše i najbrže je zasaditi gotovu sadnicu, koja se može kupiti u svim bolje snabdevenim poljoprivrednim apotekama i rasadnicima.
Korišćenje lavande
Lavanda se koristi u kuhinji, kozmetici i tradicionalnoj medicini. Možemo je susresti u nekim mešavinama začina, brojnim kremama, kupkama, parfemima, melemima, sapunima…Tradicija stavljanja vrećica lavande među odeću i dalje postoji, jer miris ove biljke tera insekte.
Što se tiče lekovitih svojstava, lavanda se najčešće koristi:
- za smirenje, protiv nesanice, lošeg raspoloženja, depresije, histerije, glavobolje i migrene
- za uklanjanje ili smanjenje bolova – kod neuralgija, išijasa, lumbaga, bolova u vratu, deluje na upale mišića i smanjuje mišićnu bol i napetost, utiče na reumu, uganuća, lumbago.
- za regulisanje urinarnih poremećaja i stimulaciju proizvodnje mokraće
- za disajne probleme, uključujući infekcije grla, grip, kašalj, prehlade, astmu, sinusitis, bronhitis, laringitis.
- bolju cirkulaciju
- bolju probavu
- sprečavanje skupljanja vode u organizmu
- bolji imunitet
- Ženama pomaže kod obilnih menstruacija, menstrualnih bolova, pa čak i kod PMS-a.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.