Orlovi nokti, Orlove kandže, Božje drvce ili u nekim krajevima poznata i kao „Kozja krv“ je listopadna dekorativna biljka, poreklom iz Evroazije.
Orlovi nokti su višegodišnja biljka penjačica čija je stabljika drvenasta, raste vijugavo oko drugih biljaka i može dostići od 5 do 10m visine. Listovi ove biljke su dugi od 3-10cm, a široki 2-6cm. List je sa lica tamnozelen, dok je sa naličja sivkast do plavozelen. Grančice orlovih kanži su svetlozelene ili ljubičaste, šuplje, čekinjasto dlakave ili gole.
Vrlo je čest stanovnik vrtova i parkova, jer spada u biljke puzavice koje se brzo šire, te su zgodne za prekrivanje neuglednih ograda i zidova.
Cvetovi se javljaju od ranog proleća do kasne jeseni i mogu biti pojedinačni ili grupisani u grozdove, a po izgledu podsećaju na kandže, po čemu je ova biljka i dobila ime. Postoje različite boje cvetova – beli, krem, žuti, narandžasti, roze ili crveni. Po završetku cvetanja, na biljci se obrazuju sitne, jajolike crvene bobice koje dozrevaju u julu i avgustu i česta su hrana pticama.
Od skoro dve stotine vrsta orlovih noktiju, polovina se gaji samo u Kini, a u Evropi raste dvadesetak vrsta. Skoro sve vrste imaju karakterističan opojan, slatkast i prijatan miris cvetova. Najlepši miris širi u junu kada su cvasti potpuno otvorene.
Orlove kandže su biljka koja je vrlo je jednostavna za uzgajanje. Može se gajiti u vrtovima, baštama, uz zidove, kapije, ali i u žardinjerama i saksijama na terasama. Potrebno joj je obezbediti nešto uz šta će se penjati, ali i bez toga, može rasti kao žbun i predstavljati lep prekrivač tla. Ovo je biljka koja opstaje decenijama i gotovo je neuništiva, što ponekad može predstavljati i problem ukoliko se želi iskoreniti.
Najviše joj prijaju sunčana mesta jer tada obilnije cveta, a koren biljke se mora zaštititi od letnje vreline i sunca. Otporna je i na visoke i na niske temperature, bez problema preživljava i najjači mraz, a kada se dobro ukoreni, ne zahteva zalivanje osim u vreme dugotrajne suše. Da bi lepše izgledala, potrebno ju je orezivati, bilo kada osim u vreme cvetanja. Da bi sledeće godine krenula da raste kako treba, pred zimu bi je trebalo orezati na 50-60cm.
Razmnožavanje orlovih kandži je takođe vrlo jednostavno i može se vršiti u bilo koje doba godine. Potrebno je samo iseći reznice na oko 20cm i pobosti ih u vlažnu zemlju u hladu i biljka će sama izrasti. Reznice je moguće ožiliti i u vodi.
Od biljnih bolesti i štetočina, ovu biljku napadaju lisne vaši, koje treba tretirati ukoliko više oštete biljku.
U nekim zemljama, orlovi nokti se koriste kao lek. Ipak, samo dve vrste se mogu koristiti u ove svrhe, i to evropska (Lonicera periclymenum) i japanska (Lonicera japonica). Sa ovom biljkom treba biti posebno pažljiv i ne praviti pripravke na svoju ruku jer može izazvati kontraindikacije, a naročito treba paziti na njen plod – bobice koje su izuzetno otrovne.
Izvor: britannica.com, sadnja.com
Оставите одговор
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.