Adam je vrlo popularna dekorativna biljka iz porodice Araceae, poznata i kao “Slonovo uvo”, jer njegov list podseća na uho ove životinje. Poreklom je iz Indije, odakle se proširio na sve delove sveta.
Adam je višegodišnja zeljasta biljka sa podzemnim stablom u vidu krtole i velikim širokim listovima karakterističnog srcastog oblika, koji mogu biti veliki od 30 do 90cm. Njegovo stablo može dostići visinu od 1.8 do 2.4m i širinu između 1.2 i 1.8m. Ova biljka cveta jedanput godišnje, a njen cvet je zelene boje i podseća na cvet kale.
Adam se kod nas gaji kao sobna biljka, jer ne podnosi temperature niže od 5 °C. Idealna temperatura za njegovo gajenje je između 18 i 24°C. U prostorijama gde se gaji treba obezbediti dobru vlažnost, kao i konstantan protok svežeg vazduha. To pogotovo važi za stanove i kuće sa centralnim grejanjem gde je vazduh dosta suv. Dolaskom toplog vremena, adam se može prebaciti na otvoreno – terasu, baštu, vrt.
Adam je biljka koja je malo zahtevnija za uzgoj. Osim vlažnosti vazduha, neophodno je obezbediti i redovno orošavanje i svakodnevno brisanje listova biljke vlažnim sunđerom. Adam traži dosta vode i često zalivanje, posebno u prostorijama koje se dogrevaju. U letnjem periodu ga treba zalivati na dva dana, a u zimskom dva puta nedeljno. Zemljište treba uvek da bude vlažno, ali se voda ne sme zadržavati u saksiji, jer to može dovesti do truljenja korena.
Svi koji gaje adama, znaju za njegov takozvani “plač”. To je, zapravo, gutacija – izbacivanje kapi vode sa vrhova listova koja omogućava nesmetan protok vode kroz biljku u uslovima povećane vlažnosti vazduha. Ova pojava je u sobnim uslovima češća pri redovnom zalivanju. Smanjenje vlažnosti vazduha smanjuje i intenzitet gutacije. Postoji verovanje da je gutacija zapravo “puštanje suza” odnosno tugovanje biljke za Evom – biljkom koja je njegov “saputnik”. Istina je da adam bolje uspeva ukoliko se gaji u kombinaciji sa ovom biljkom, i to tako što se stavljaju jedan pored drugog.
Što se tiče ostalih saveta vezanih za uzgoj adama, bitno je reći da mu je neophodno priuštiti prehranjivanje đubrivom koje se rastvara u vodi i to jednom u nedelju ili dve dana leti, a jednom u mesec dana zimi. Zemljište u koje se biljka sadi treba da bude plodno i vodo-propustljivo. Na svake dve godine, adama je potrebno presaditi u veću saksiju, a najbolje vreme za presađivanje je januar ili februar.
Razmnožavanje adama se vrši rizomima na kojima je nikao pupoljak. Rizomi se dele u proleće, dok su pupoljci mladi i stavljaju se u vlažnu zemlju pomešanu sa peskom. Minimalna temperatura za ožiljavanje rizoma je 25°C. Adam se može razmnožavati i reznicama, tako što se nožem zahvati novonastali pupoljak – pelcer, koji se sadi u što manju saksiju sa tresetom i peskom. Važno je reći da je za puštanje korena ovim vidom razmnožavanja neophodno da temperatura vazduha ne sme pasti ispod 20°C.
Adam je jedna od biljaka koja je jako osetljiva, a jedan od glavnih uzroka pojave biljnih bolesti i štetočina je nepravilna nega. Od bolesti, najčešće ga napadaju truljenje korena i gljivična infekcija lista, a od štetočina crveni pauk i lisni mineri.
Adam je sobno cveće koje, osim što ulepšava enterijer, prečišćava vazduh i unosi pozitivnu energiju u vaš dom. Ipak, vrlo je važno znati da je sok koje njegovo lišće oslobađa tokom “plakanja” otrovan i može izazvati alergijske reakcije, tako da ga treba držati podalje od domašaja dece i kućnih ljubimaca.
Izvor: vrtlarica.hr , plantlust.com
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.