Božićna zvezda je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice mlečika (Euphorbiaceae). Poreklom je iz Meksika, a početkom 19. veka stiže na područje Severne Amerike i odatle počinje da se širi po celom svetu. Ova, uglavnom saksijska biljka je jako poznata širom sveta, i to zahvaljujući svojim jarkocrvenim listovima koji su vremenom postali simbol Nove godine i Božića, što je ovoj biljci i donelo naziv Božićna zvezda.
Božićna zvezda u prirodi raste kao grm visine do 3 metra, a kao saksijska biljka je znatno gušća i poraste na visinu 30-45cm. Njeni ovalni listovi, pri dnu stabljike tamno zeleni a na vrhu crveni, iz daljine podsećaju na cvet. To su, međutim, lažni listovi – brakteje koji, osim crvene boje, mogu biti i u narandžastoj, roze, žutoj, krem ili beloj boji, i rastu i do 25cm. Božićna Zvezda cveta zimi, a cvetići su sitni, žute boje.
Ova biljka je po mnogo čemu specifična. Osim lažnih listova i zimskog cvetanja, sve do 1950. godine se nije mogla gajiti u kućnim uslovima, zato što bi joj u dodiru sa suvim vazduhom listovi odmah opali. Te godine, jedan naučnik iz Kalifornije je razvio sortu koja može opstati na suvom vazduhu i na nižim temperaturama. On, međutim, nije želeo da obelodani “recept” kojim je dobio ovu sortu, te je čitavih 40 godina držao monopol u proizvodnji ove biljke. Tek 1990. godine, jedan profesor je “raskrinkao” ovaj izum i objavio ga celom svetu, i tada počinje masovni uzgoj ove biljke.
Za gajenje Božićne zvezde u kućnim uslovima, idealna temperatura je od 12 do 25 °C, a za vreme cvetanja između 15 – 18 °C. Ovoj biljci je potrebna velika vlažnost vazduha, te je zbog toga treba zalivati svaki dan, pazeći pritom da listovi i cvetovi ostanu nezaliveni. Iako poreklom iz toplijih krajeva, Božićna zvezda najbolje uspeva ukoliko je udaljena od izvora toplote, pa je ne treba stavljati pored radijatora ili grejnih tela. Osetljiva je na hladnu vodu, što podrazumeva zalivanje odstajalom vodom sobne temperature, i to tako da voda prodre do tacne na kojoj se nalazi saksija, dok se višak vode prosipa.
S obzirom da je višegodišnja biljka, da bi Božićna Zvezda cvetala i naredne godine, potrebno je ispoštovati neke savete. Krajem zime i početkom proleća, kada biljka završi sa cvetanjem, trebalo bi sve grane skratiti na oko 10 – 15cm visine i biljku staviti na hladnije mesto. Skraćivanje biljke će podstaći pupoljke da rastu i razvijaju se. U periodu od marta do oktobra mora se proveriti da li je biljka „prerasla“ saksiju i po potrebi presaditi je u veću, uz zalivanje jednom nedeljno. Može se držati na prozoru, ali ne na direktnom suncu. U jesen se unosi unutra, posebno noću, kako bi se sprečilo da je mraz ošteti.
Važno je znati da sve biljke iz porodice Euphorbiaceae, pa tako i Božićna Zvezda, sadrže mlečni sok koji se izlučuje iz biljke pri oštećenju ili orezivanju. Sok je otrovan i nadražuje kožu, a treba paziti da ne dođe u dodir s očima. Ako se proguta, može izazvati dijareju, tako da ovu biljku treba držati dalje od domašaja dece i kućnih ljubimaca.
Izvori: interflora.co.uk, nature-and-garden.com
Pogledajte i ostale ukrasne biljke u kategoriji: Ukrasno cveće
Оставите одговор
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.