Prkos ili portulak je jednogodišnja biljka cvetnica koja pripada porodici tušnjeva (lat. Portulacaceae). Ova niska vrsta cveća je sa pravom vrlo popularna, jer cveta celog leta, lako se održava i samorasejava se, tako da je ne morate saditi svake godine.
Poreklo cveta prkos?
Prkos je biljka poreklom iz Južne Amerike. Sam naziv „Prkos“ potiče od njegovog prkošenja lošim vremenskim i drugim uslovima, što bi značilo da ovo cveće opstaje uprkos svemu. Latinski naziv ovog cveta – Portulaca Grandiflora u prevodu bi značio „Vratanca krupnog cveta“, jer veliki cvet prkosa poseduje jedva vidljive otvore kroz koje nakon sazrevanja izlazi seme, koje se posle samorasejava.
Vrste prkosa?
Iako postoji više vrsta prkosa, kod nas se najčešće gaji sorta Portulaca Grandiflora. Ovo je puzajuća biljka koja formira veliki cvetni prekrivač i rađa cvetove različitih boja – od bele i žute, do narandžaste, roze, crvene i ljubičaste. Cvetovi, u zavisnosti od vrste, mogu biti jednostruki ili dupli.
Izgled biljke prkos?
Prkos raste od 10 do 15cm u visinu, a njegovo glavno obeležje su krupni cvetovi raznih boja, koji dostižu prečnik od 2 do 4cm. Stablo biljke je mesnato i sočno, a listovi kratki i igličasti. Preko noći ili kada je oblačno, prkos zatvara svoj cvet, koji se otvara sa prvim zracima sunca.
Sadnja prkosa?
Prkos se može saditi iz semena i iz sadnica. Seme se baca direktno na podlogu gde želimo da ga posadimo i prekriva vrlo tankim slojem zemlje, jer semenu treba sunce da bi proklijalo. Najbolje vreme za sadnju je april ili maj. Seme prkosa se vrlo brzo prima, tako da već za nekoliko dana pušta prve izdanke. Kada malo poraste, prkos se sam razređuje.
Sadnja iz sadnica podrazumeva pravljenje razmaka od oko 15 do 20cm između pojedinačnih sadnica, jer se prkos brzo širi po zemlji.
Nega i održavanje prkosa?
Kao što mu ime kaže, prkos nije zahtevan za uzgajanje. Može se gajiti u bašti ili u saksijama. Njegova odlična osobina je što mu se seme samorasejava, tako da ćete svake godine imati cvetni ukras bez ikakvih dodatnih napora.
Ipak, da bi mogao lepo da se razvija i da nam podari svoje raskošne cvetove, neophodno je da mu obezbedimo osunčano mesto i dobru drenažu. Takođe, pošto se brzo širi, potrebno mu je napraviti podlogu (daščice, grede, rešetke) uz koju će se nesmetano penjati. Ova pravila važe u oba slučaja, bilo da ga gajite u bašti ili u saksiji.
Ovo cveće ne zahteva neku posebnu vrstu zemljišta, praktično ga je nepotrebno prihranjivati, a zalivanje ne treba vršiti često, osim u sušnim letnjim mesecima.
Razmnožavanje
Prkos je biljka koja se sama razmnožava. U bašti gde padne seme ove biljke, ona će izniknuti i sledeće godine, negde u maju mesecu. Imajući to u vidu, veći je problem iskoreniti ga nego održati ga, te ponekad mogu proći i godine dok se ova biljka potpuno ne iskoreni.
Ukoliko želite da probate da uzgajate prkos, možete poručiti kesicu semena u odeljku Prodavnica: https://rupanasaksiji.rs/seme-prkos-dupli-mix/
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.