Biljke koje zahtevaju malo svetla su idealne za gajenje u stanovima i kancelarijama. Većini nas se sigurno desilo da nam neka biljka uvene, iako smo sve radili kako treba – zalivali, đubrili, prskali, obezbedili dobru zemlju. Verovatno je to zapravo bila neka vrsta biljke koja na prvom mestu zahteva veliku količinu prirodne svetlosti. Mnogi od nas nemaju mogućnosti da svom bilju obezbede dovoljno svetla, pa ćemo na ovom mestu navesti 5 biljaka koje će vam sigurno uspeti, čak i pri jako slaboj osvetljenosti.
1. Sanseverija
Sanseverija (sablja, sabljarka, indijansko pero ili svekrvin jezik) je biljka idealna za ljude koji imaju neosvetljene stanove. Izuzetno otporna, a prelepa, ova biljka će vam pružiti i više nego što očekujete. Osim dekoracije, pročistiće vam vazduh u stanu i omogućiti veću zasićenost vazduha kiseonikom, pogotovo noću, zbog čega je preporučljivo držati je u spavaćoj sobi.
Sanseveriju odlikuju mesnati, dugi, sabljasti i uspravni listovi tamnozelene boje, koji mogu dostići dužinu od 70cm do 90cm. Što se tiče nege, ova biljka dobro podnosi senovita mesta i prija joj suv vazduh, tako da se može držati u blizini radijatora ili nekog drugog grejnog tela. Tokom zimskih meseci, zaliva se jednom u mesec dana, a tokom proleća i leta jedanput u 7 – 10 dana.
2. Zamija
Ova egzotična biljka prepoznatljiva je po svojim tamnozelenim mesnatim listovima koji rastu u paru na stabljici. U kućnim uslovima može da naraste do visine od 40 do 60 cm. Veoma je izdržljiva, a dobro uspeva i u slabo osvetljenim prostorijama i poluhladovini. Zamija se zaliva jednom mesečno, a može i ređe. Preporučljivo je da zemlja između dva zalivanja bude potpuno suva. Drugo ime za ovu biljku je “biljka novca”, jer prema drevnoj kineskoj filozofiji zamija spada u biljke koje unose pozitivnu energiju i blagostanje u domove.
3. Aloja
Aloja ili Aloe Vera je opštepoznata po svojim listovima koji su ispunjeni gelastom masom. Ova lekovita biljka ne podnosi direktno sunce, te je treba držati na senovitim mestima. Ne zahteva preterano zalivanje, šta više, treba je zalivati samo kada je zemlja potpuno suva. Sve što joj je potrebno je malo veća saksija, u kojoj će moći da razvije jak koren, čime će se omogućiti i listovima da brže porastu.
Više o samoj biljci i njenom uzgajanju možete pročitati u postu Aloja, klikom na link: https://rupanasaksiji.rs/edukacija/aloja-aloe-vera
4. Zlatna puzavica (Epipremnum)
Zlatna puzavica ili đavolji bršljan je omiljena biljka brojnih stanova, kancelarija, hodnika i poslovnih prostora. Toliko je nezahtevna, da se ljudi koji žele biljke, a za njih nemaju vremena najradije odlučuju upravo za nju. Odlično podnosi tamnije prostore i neredovno zalivanje i raste bez obzira na uslove. Jedino što ne voli jeste hladnoća, te je tokom zime treba držati unutra. Važi za savršenog prečišćivača vazduha.
5. Difenbahija
Difenbahija ili amoena ima široke izražajne listove sa jasno podeljenim šarama koje variraju od vrste do vrste. Obično raste do 60cm, a veći primerci i do 120cm. Neki tvrde da je ova biljka otrovna, ali je ona, ipak, vrlo omiljena i može se sresti u brojnim domovima i kancelarijama. Razlog tome je njeno lako uzgajanje. Ona ne traži previše svetlosti niti redovno zalivanje. Jedino što joj treba obezbediti je mesto bez promaje, i ona će rasti i razvijati se bez problema.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.