Muškatle ili pelargonije su višegodišnje ukrasne biljke cvetnice, koje pripadaju rodu Pelargonium. Verovatno nema osobe koja ne zna za ovu biljku, jer je ona jedna od najpopularnijih cvetnih sorti koja ukrašava brojne terase, simsove prozora i bašte. Naše bake su s ponosom gajile ovo cveće jer se verovalo da donosi sreću, a mi ga gajimo i zbog toga što, osim prelepih cvetova, ne zahteva posebne tretmane i obaveze u održavanju. Više o samoj biljci pročitajte u odeljku Edukacija.
Muškatla obuhvata veliki broj vrsta, a najzastupljenije su:
- Muškatle kaliope
- Engleske muškatle
- Viseće muškatle
- Ledene muškatle
Koju god vrstu da odaberete, budite sigurni da ćete u njenim cvetovima uživati od maja pa sve do prvog mraza. Na ovom mestu, objasnićemo vam i neke trikove koji će vam pomoći da održite muškatle tokom zime, kao i načine razmnožavanja, kojim ćete od jedne biljke dobiti najmanje deset. Dakle, ne morate svake godine kupovati nove sadnice, dovoljno je da pratite naše savete i vaše muškatle će trajati godinama.
Za početak, objasnićemo proces razmnožavanja muškatli. Pošto se one razmnožavaju reznicama, sve što vam je potrebno je “majka” biljka i makaze ili oštar nož. Bilo da ste negde nabavili pelcer ili želite da razmnožite svoju već razvijenu muškatlu, postupak je isti. Odsecite zdravu stabljiku biljke i čistim nožem uklonite sve listiće osim dva lista na vrhu biljke. U saksiju ili žardinjeru napunjenu kompostom umetnite reznice i blago pritisnite da biste izbacili vazduh i obezbedili čvrsto stajanje biljčice. Dobro zalijte pa saksiju postavite na toplo i svetlo mesto. Reznice bi trebalo da puste koren za dve do tri nedelje. I to je to, dobili ste novu biljku. Preporuka je da se sa razmnožavanjem muškatli krene u septembru, kada biljka još uvek raste, ili na proleće, kada muškatla počinje da buja.
Što se tiče same nege biljke, treba je redovno zalivati (najbolje ujutru), držati na osvetljenom mestu (vole i direktno sunce ali i hlad) i po potrebi đubriti radi boljeg cvetanja.
Kada govorimo o pripremi muškatli za zimu, postoje dva načina koja će održati biljke živim do sledećeg proleća, a na vama je da odaberete koji vam je prihvatljiviji.
Za prvi postupak dovoljno je da muškatle koje su vam već u saksiji orežete praktično do dna, ostavljajući samo dvadesetak centimetara stabljike. Drugi način podrazumeva da biljku sa sve korenom izvučete iz saksije, očistite od zemlje i orežete, ne dirajući koren. Tako orezane, biljke stavite u kartonske kutije koje ćete zatvoriti da bi biljke bile u mraku. U oba slučaja, pripremljene muškatle stavljate na hladno i mračno mesto, sa temperaturama od 7 do 10 ° C, i zalivate (ukoliko ste ih ostavlili u zemlji) jednom u mesec dana.
Na proleće, kada prođu mrazevi, vaša muškatla će biti spremna za ponovno listanje i cvetanje, kada se po potrebi ponovo orezuje da bi stabljika ojačala i dala nove izdanke.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.