Postoje nažalost, mnoge baštenske i sobne biljke koje su otrovne za kućne ljubimce. Njih, i pored sve lepote, ne smemo držati u kući ili dvorištu ako imamo psa, mačku ili neku egzotičniju kućnu životinju.
Neko bilje je manje, a neko više otrovno, tako da njegov uticaj na životinje za posledicu može imati lakše simptome poput dijareje, ali i vrlo teške komplikacije poput otkazivanja rada vitalnih organa.
Da bismo sprečili da naši ljubimci stradaju, neophodno je da znamo koje su to biljke i na koji način možemo da zaštitimo život naših ljubimaca.
Aloja
Aloja, iako za ljude veoma korisna, kod životinja, a posebno pasa, izaziva povraćanje i dijareju. Psi će postati anoreksični, imaće drhtavicu, a boja urina će im se promeniti u crvenu. Uzrok ovoga je aloin, gorka žuta materija u unutrašnjosti ove biljke. Više o ovoj biljci saznajte u tekstu Aloja u odeljku Edukacija ili jednostavnim klikom na link: https://rupanasaksiji.rs/edukacija/sve-o-biljkama/ukrasno-cvece/aloja-aloe-vera/
Bršljen
I listovi i plod bršljana su otrovni za kućne životinje – pse, mačke, kuniće. Lišće je najtoksičnije i izaziva reakcije poput povraćanja, bolova u stomaku, preteranog slinjenja i proliva.
Difenbahija i filadendron
Ove biljke poseduju oksalatne kristale, koji izazivaju probleme sa bubrezima, iritaciju usne duplje, poteškoće pri gutanju, povećano lučenje pljuvačke, povraćanje i dehidrataciju.
Đurđevak
Iako izgleda bezazleno, đurđevak kod životinja izaziva mučninu, vrtoglavicu, bolove u stomaku, dijareju i povraćanje.
Asparagus
Ako ljubimac pojede bobice ove biljke, osetiće simptome poput povraćanja, dijareje i bolova u stomaku. U dodiru sa listovima asparagusa, mogu se javiti iritacije i zapaljenja na koži.
Dracena
Dracena sadrži jedinjenje saponin, koji uzrokuje povraćanje, gubitak apetita, depresiju i suvišno lučenje pljuvačke.
Lijander
Lijander je vrlo otrovan za sve životinje, ali i za ljude. Lijander u svom lišću i kori sadrži sastojak koji šteti srcu, smanjuje telesnu temperaturu i može dovesti do infarkta, kome i smrti. Više o ovoj biljci saznajte u tekstu Lijander u odeljku Edukacija ili jednostavnim klikom na link: https://rupanasaksiji.rs/edukacija/sve-o-biljkama/penjacice/lijander-nerium-oleander/
Ljiljan
Iako se može naći u mnogim baštama, malo ko zna da je ljiljan izuzetno otrovan za kućne ljubimce. Simtomi trovanja su povraćanje, letargija, gubitak apetita, otkazivanje rada bubrega, pa čak i smrt.
Narcis
Narcis je još jedno popularno baštensko cveće koje svojim otrovom uzrokuje iritacije na koži, srčane smetnje, a u težim slučajevima i smrt ljubimaca.
Rododendron
Ova biljka je otrovna za ljubimce, ali i sve biljojede. Najteže posledice su neurološke smetnje, slaba koordinacija, koma i smrt.
Šafran
Šafran je u ljudskoj ishrani vrlo vredan začin, ali kod ljubimaca može izazvati krvave stolice, dijareju i povraćanje.
Ricinus
Lekovito dejstvo ricinusa na ljude ne važi i za životinje. Njegove supstance kod ljubimaca izazivaju tešku dijareju, povraćanje, slinjenje, grčeve, a u najtežim slučajevima komu i smrt.
Visterija (Japanska glicinija)
Otrovna za sve životinje, ova biljka dovodi do digestivnih i probavnih smetnji, povraćanja i dijareje.
Begonija
Ovu prelepu biljku nikako ne treba držati u blizini životinja jer uzrokuje iritaciju usne duplje, oticanje jezika, otežano gutanje, slinjenje i povraćanje, posebno kod pasa.
Digitalis
Iako vrlo privlačnog izgleda, digitalis dovodi do teških komplikacija, poput tahikardije, plitkog ubrzanog disanja, a u težim slučajevima do kome i smrti.
Ciklama
Delovi ove biljke sadrže alkaloide koji izazivaju želučane grčeve, mučninu i proliv. Potencijalno opasna za sve kućne ljubimce, naročito za pse, ako pojedu lukovicu ove biljke. Simptomi su teška iritacija creva, povraćanje, proliv, dehidracija, pa čak i smrt.
Kroton
Iako ga mnogi drže kao sobnu biljku, treba znati da je kroton za ljubimce otrovan i izaziva povraćanje, dijareju, slinjenje, kožne reakcije.
Postoji još mnogo biljaka za koje većina ljudi ne zna da su otrovne za kućne ljubimce. Neke od njih su opasne i za nas, ljude, pogotovo za malu decu. To svakako ne znači da ih ne treba držati u kući, već da treba biti oprezan, prvenstveno pri odabiru gde će stajati. Treba ih postaviti što dalje od životinja i voditi računa da, ukoliko se kod vašeg ljubimca pojave neki simptomi trovanja, obavezno potražite pomoć veterinara.