Ananas je zeljasta višegodišnja biljka koja pripada porodici Bromelija (Bromeliaceae). Više o samoj biljci možete pročitati u kategoriji Edukacija – Ananas.
Postoji nekoliko vrsta ananasa, ali se za ishranu koristi samo sorta Ananas Comosus. Ukoliko niste znali, upravo sorta jestivog ananasa se uspešno može gajiti i u kućnim uslovima. Za sve one koji su zainteresovani da se oprobaju u ovom interesantnom poslu, opisaćemo ceo proces sađenje ananasa, korak po korak.
Odabir svežeg ananasa
Da bi ananas uspeo u kućnim uslovima, neophodno je da odaberemo svež plod. S obzirom da ovo voće možete naći u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici ili na pijaci, važno je da izaberete plod koji ima čvrste, potpuno zelene listove, tvrdu zlatno-braon koru (nikako zelenkastu) i slatkast miris. To su znaci da je voće sveže. Takođe, prilikom kupovine, obratite pažnju da na listovima i između njih nema skrivenih insekata, jer se takav ananas verovatno neće primiti. Ni prezreo ananas vam neće ništa značiti, a njega možete prepoznati ako nežno povučete listove na dole. Ako se lako otkinu, ne uzimajte ga.
Odvajanje dela ploda koji će se saditi
Postoje dva načina da napravite sadnicu ananasa. Prvi je da jednom rukom uhvatite kupljeni plod za listove (tzv. čuperak), a drugom rukom počnete da uvrćete biljku sve dok se deo sa listovima ne odvoji. Drugi način je da oštrim nožem odsečete vrh sa lišćem (negde 2cm ispod vrha). Koji god način da odaberete, da biste došli do korena, neophodno je da odstranite deo mesa koji je ostao na tom delu, donji sloj malih braon listića, kao i sloj zelenih listova iznad, sve dok se ne ukaže suvi deo korena.
Sušenje korena
Da bi se ananas primio u daljim koracima, potrebno je da koren koji ste izolovali od ploda ostavite nekoliko dana (najbolje jednu celu nedelju) da se osuši. Brže će se osušiti ako ga, ukoliko je moguće, stavite na svetlo mesto gde ima sunca i obrćete da bi se svaka strana ravnomerno osušila. Znaćete da je koren suv kada potpuno otvrdne. Nakon ovog procesa, neki ljudi koren odmah zabadaju u zemlju i puštaju biljku da se ožili. Neki pak, preferiraju joša par koraka, koji dodatno osiguravaju puštanje korenčića.
Potapanje korena u vodu
Odaberite širu čistu staklenu posudu (vazu, teglu i sl.), napunite je vodom skoro do vrha i potopite koren ananasa u nju. Da vam biljka ne bi potonula, sa četiri strane korena možete zabosti četiri čačkalice, koje će osigurati da koren ostane u vodi onoliko koliko je potrebno.
Pronađite mesto za teglu sa biljkom
Postavite biljku na svetlo mesto, najbolje pored prozora (pod uslovom da nije na hladnom ili pretoplom mestu, na udaru vetra ili promaji). Nakon nekoliko dana, a možda i nedelja (budite strpljivi) na biljci će se pojaviti mali beli korenčići, što znači da ste uspeli u svojoj nameri. Menjajte vodu na nekoliko dana da biste sprečili pojavu buđi.
Sađenje ananasa u zemlju
Pripremite veću i širu saksiju, na čije ćete dno staviti drenažni sloj (kamenčiće, krupniji šljunak) i preko njega jednaku mešavinu treseta i peska. Primljeni koren ananasa stavite u saksiju i učvrstite kompostom da bi deo ploda bio pokriven. Sadnicu zalijte sa puno vode i pokrijte plastičnom kesom da biste je zaštitili.
Nega sadnice
Odaberite toplo mesto na koje ćete staviti saksiju sa sadnicom. Idealna temperatura bi trebalo da bude oko 24 °C (noću minimum 18°C). Setite se da svakog dana, na 5 do 10 minuta skinete kesu i date biljci vazduha. Zemlja u saksiji bi trebalo da je stalno vlažna. Kesu možete da sklonite kada se u sredini čuperka jave novi listovi.
Dalje održavanje biljke
Ananas je biljka koja voli toplotu, tako da u našim uslovima ne može uspevati napolju. Zbog toga bi je trebalo držati u saksiji, a po potrebi iznositi napolje (na terasu ili u baštu) tokom letnjih meseci. Na pojavu hladnijeg vremena, ananas se unosi unutra. Da bi vam biljka rasla kako treba, osim redovnog, ali ne preteranog zalivanja (bar jednom nedeljno), možete joj prskati i lišće, da bi se dodatno orošavala (pogotovo ako je u stanu ili kući vazduh suv).
Dobro je znati…
Da bi ananas pustio pravi, veliki koren koji će osigurati njegov rast, potrebno je da prođe bar tri meseca. To ćete znati po novim listovima koji će početi da rastu iz sredine čuperka.
Da bi procvetao, treba mu bar 3 godine. Pitanje je i da li će procvetati u našoj klimi. Isto važi i za plod, koji ne mora da uspe čak iako ananas procveta.
Ne dajte da vas ove informacije obeshrabre, jer ćete samim uzgajanjem ananasa, procvetao on ili ne, imati vrlo lepu ukrasnu biljku koja će vam služiti za ponos da ste uspeli u onome što retko ko i pokušava.
Izvori: todayshomeowner.com , wikihow.com
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.