Čeri paradajz, omiljena namirnica koja se u našim trgovinama može naći tokom cele godine, jedna je od biljaka koje se vrlo lako može gajiti i u kućnim uslovima – na terasi, u saksijama na prozorima ili u hodnicima zgrada (ako vam komšije ne pojedu). Više o samoj biljci, pogledajte u Edukaciji – Povrće. Dve su osnovne stvari koje morate znati ukoliko se odlučite za ovaj potez, a to je kako dobiti seme, i kako proklijalo seme presaditi u saksije.
U narednim redovima, pozabavićemo se ovim procesom od početka do kraja – od pripreme semena do dobijanja ploda. Nije teško, videćete.
Za početak, navešćemo šta vam sve treba od materijala:
- plodovi čeri paradajza
- manja činija
- providna čaša ili tegla
- čvršći, višeslojni ubrus ili toalet papir
- plastična kesica
- po mogućstvu kartonske prazne rolne od toalet papira, kutije od jaja, plastična kutija sa pregradama, plasične čaše od jogurta
- veće saksije za presađivanje
1. Dobijanje semena
Za proces dobijanja semena biće vam potrebno oko 5-6 plodova čeri paradajza. Pošto je ponuda ovog povrća (ili možda voća) zaista velika, možete izabrati onaj koji vam je najukusniji, a za one koji vole da eksperimetišu sa bojama, predlažemo miks zelenog, crvenog, žutog i crnog čeri paradajza koji se može naći u bolje snabdevenim prodavnicama.
Pripremite radnu površinu i materijal i možemo da počnemo.
Od izabranih plodova uzimajte jedan po jedan, probušite im nožem ili čačkalicom rupicu na koži i iscedite semenke, odnosno unutrašnjost sa sve sokom u jednu činiju. Kada ste ih sve iscedili, prospite sadržaj u cediljku (sa sitnijom rešetkom) i stavite pod mlaz vode, da se semenke isperu od soka i mesa.
Isprane i čiste semenke ubacite u providnu teglu ili čašu dopola napunjenu vodom. Promešajte. Na vrh tegle će se popeti semenke koje nisu dobre, dok će na dnu ostati one koje valjaju.
Izbacite loše semenke, a one dobre ocedite i prebacite na čvršći ubrus. Poželjno je da ubrus bude većih dimenzija, jer između semenki, koje su doduše veoma male, treba napraviti rastojanje. Prekrijte ih drugim slojem papira, navlažite i presavijte do veličine koja može stati u plastičnu kesicu koju ste za to namenili. Dobro zatvorite kesicu i ostavite seme da proklija na toplom mestu.
Nakon 5 do 7 dana, otvorite kesicu i videćete da su semenke proklijale. Pošto ih verovatno ima dosta, izaberite onoliko koliko vam može stati u „budući privremeni dom“ koji ste za njih namenili.
To mogu biti plastične čaše, prazne rolne toalet papira, prazne kutije od jaja ili plastične kutije sa pregradama koje ćete napuniti zemljom. Ako koristite kartone od toalet papira, morate paziti da ih postavite na neku podlogu u vertikalan položaj (najbolje tik jedan uz drugi) da se zemlja ne bi prosula. Sve ovo je neophodno da bi se proklijale semenke zasadile zasebno, jer ako ih posadite sve zajedno, kad porastu i dođe vreme za presađivanje, nećete moći da im odvojite korenje. U ovakvom improvizovanom okruženju, biljke treba da ostanu oko 3 nedelje, tj. dok ne porastu do visine od 10-15cm. Svo to vreme treba da budu na toplom i svetlom mestu, ali ne na direktnom suncu.
2. Presađivanje u veće saksije
Pošto su vaše sadnice dovoljno porasle, vreme je da im obezbedite trajni dom. To može biti mala baštica, ali i nekoliko većih saksija, u kojima će takođe lepo rasti i davati plodove.
Pažljivo izvucite sadnicu i posadite u već pripremljenu veću saksiju, napunjenu kvalitetnom zemljom. U jednu saksiju prečnika 30cm možete komotno zasaditi 2-3 sadnice. Što više saksija imate, to bolje. Ako ste od semena dobili previše sadnica i nemate mogućnosti da ih sve presadite, izaberite najduže i sa najzelenijim listovima, jer će vam one pre dati plod. Ostatak možete pokloniti dragim osobama, i time im učiniti uslugu darujući im prelepu biljku od koje se mogu i lepo najesti.
Zapamtite: čeri paradajz voli dosta vode i svetla, tako da mu treba obezbediti redovno zalivanje i osvetljeno mesto (ne na direktnom suncu). Najbolje ga je zalivati uveče, na svakih 2 do 5 dana, u zavisnosti od zemljišta i spoljašnje temperature. Pošto može izrasti do jednog metra, potrebno je podvezati stabljike, da bi se održala stabilnost biljke. Plodovi se javljaju leti, a početkom jeseni, ukoliko ga držite na terasi, čeri paradajz unesite u svetlu topliju prostoriju gde će i dalje davati plodove.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.