Jelka sa busenom ili sečena? Ovaj tekst namenjen je svim ljudima koji za Novu godinu radije kupuju „živu“ jelku sa busenom, koju kasnije mogu negde zasaditi i time joj produžiti život, a okolini obezbediti kiseonik koji je svima preko potreban. Da bismo razrešili nedoumice kako tokom praznika čuvati jelku, kada je presaditi i kakvu joj negu pružiti, u narednim redovima ćemo detaljno objasniti postupak uzgajanja jelke sa busenom.
Jelka sa busenom – Kako odabrati pravu Novogodišnju jelku?
Prvo na šta ćemo skrenuti pažnju je odabir same jelke. Od svih četinara koji se najčešće kupuju pred Novu godinu, najotpornija i najmanje zahtevna je srebrna smrča. Ipak, za koju god sortu da se odlučite, najbitnije je da jelku birate ne po njenoj veličini, već po veličini njenog busena. Što je busen veći, veće su i šanse da se jelka primi kada je zasadite u zemlju. Takođe, ako je jelka pravilno iskopana, njen busen će biti pravilnog oblika. Gledajte da je busen uvezan jutanim džakom, jer je to verovatno biljka iz rasadnika, koja je kvalitetno čuvana. Iglice i grane na jelci ne bi trebalo da budu krte, jer to znači da je duže vreme stajala van zemlje.
Gde je najbolje držati Novogodišnju jelku sa busenom
Kada smo već kupili jelku, moramo joj naći i idealno mesto u prostoriji. Većina nas za vreme novogodišnjih praznika biljku drži u dnevnoj sobi, gde je temperatura dosta visoka i najčešće prelazi 24 °C . Zbog toga se, nakon svih praznovanja, kada se jelka raskiti i ostane bez novogodišnjih ukrasa, možemo se susresti sa intenzivnim opadanjem iglica i sušenjem grana. Ipak, to ne znači da će se jelka osušiti, tako da ne treba odustajati od njene nege.
Kako uzgajati Novogodišnju jelku u saksiji
Da bi se sprečilo opadanje iglica i eventualno propadanje jelke, prvo što moramo znati je da bi jelku, sve vreme dok je u našem domu, trebalo držati najmanje 3 metra od izvora toplote (radijatora, peći). Takođe, neophodno je da je zalivamo svakodnevno sa oko 2dl vode, da bi koren opstao. Poželjno je i orošavati iglice, koje takođe mogu ostati bez vlage.
Jelku ne treba držati predugo u stanu. Neki pribegavaju da odmah nakon praznika biljku zasade u zemlju. To je ponekad neizvodljivo, tako da se često dešava da jelka i po mesec, dva dana stoji u saksiji i čeka presađivanje. Ukoliko je to slučaj, najbolje je da je ne držimo sve vreme u toplom, već da je prebacimo u hodnik ili garažu, gde je temperatura bar za 5 do 10°C manja i gde će se jelka postepeno navići na hladnije uslove. U hodniku ili drugoj negrejanoj prostoriji jelku možemo držati i do marta, kada dolazi do izjednačavanja spoljašnje temperature sa unutrašnjom, nakon čega je bezbedno da se jelka iznese i zasadi.
Kako bezbedno presaditi novogodišnju jelku sa busenom
Kada dođe vreme za presađivanje jelke, prvo treba odabrati odgovarajuće mesto u vrtu ili dvorištu. To mesto ne bi trebalo da bude prekiselog tla ili previše peskovito, a zemlja koja je idealna za sadnju je crnica koja ima dovoljno vlage.
Rupa u koju ćete presaditi jelku treba da bude dva puta šira od veličine busena. Prilikom postavljanja jelke u rupu, treba paziti da stablo stoji pravo. Na dno rupe ne treba stavljati nikakva đubriva i gnojiva, jer mogu oštetiti koren. Oko busena nabacivati lopatom sloj po sloj zemlje, koju povremeno treba blago nagaziti nogom, kako bi se izbeglo stvaranje šupljina ispunjenih vazduhom oko busena. Od preostale zemlje, oko sadnice treba napraviti tzv. „čanak“, koji će zadržavati vodu. Nakon što zatrpamo busen zemljom i obilno zalijemo, dobro je tlo prekriti slamom ili nekom vrstom prekrivača ( folija, cirada).
Da je komplikovano, nije. Stoga bi svi koji za vreme praznika u svom domu žele da imaju “živu” jelku, trebalo da se odluče za jelku sa busenom umesto sečene, jer će im, ako ništa, njihova deca jednom zbog toga biti zahvalna.
Izvori: wikihow.com , motherearthnews.com
Dobili ste cveće u saksiji na poklon i ne znate kako da je održite u životu? Pročitajte više o tome u kategoriji: Saveti i trikovi.
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.