Da li sobno cveće treba presađivati? Kada presaditi biljku u veću saksiju? Kako to uraditi?
Mnogi od nas koji imaju sobne biljke primećuju da one ponekad ne napreduju ili se čak suše. To posebno važi za ljude koji nisu previše vični gajenju i održavanju bilja.
Postoji mnogo razloga zbog kojih biljke “pate”. Vrlo često problem leži u tome što im je potrebno više mesta da bi se pravilno razvijale, odnosno potrebna im je veća saksija. Zbog toga vam u ovom tekstu nudimo odgovore na sva pitanja koja se tiču presađivanja sobnog cveća.
Prvo i osnovno pitanje je “Da li sobno cveće treba presađivati?”
Ljudi gaje razne biljke. Neke od njih su manje, neke veće, tako da je i njihov koren drugačiji. Ipak, stručnjaci tvrde da se čak i najsitnije biljke moraju povremeno presađivati, jer se time ne postiže samo obezbeđivanje većeg prostora, već se biljka osvežava u svakom pogledu. Stoga, odgovor na ovo pitanje glasi:
”Da! Svo sobno i baštensko bilje koje raste u saksiji treba presađivati.”
Drugo pitanje koje se najčešće postavlja je “Kada presaditi biljku u veću saksiju?”
Najlakši način da prepoznate kada biljku treba presaditi u veću saksiju jeste da pratite njen napredak. Ukoliko je prestala da raste ili su se na njoj pojavili žuti i suvi listovi, trebalo bi proveriti da li joj je saksija pretesna.
Takođe, postoje još neki znaci da biljku treba presaditi:
- Ako je koren ispao iz saksije, bilo sa gornje ili donje strane
- Ako je biljka tek kupljena, a saksija u kojoj se nalazi je premala
- Ako sama biljka izlazi iz saksije (što znači da je koren preveliki i gura biljku na gore)
“Kako presaditi biljku u veću saksiju” je treće, a ujedno i najčešće pitanje.
U zavisnosti od osetljivosti bilja, vrši se i njihovo presađivanje. Neke robusnije biljne vrste, sa jačim i debljim korenom, po pravilu je lakše presaditi od onih čiji je koren tanak poput končića i lako se kida.
Ipak, postoje neka pravila koja važe za svako presađivanje:
- Biljke treba presađivati na svake dve godine, jer u toku ovog perioda one iz zemlje izvuku sve hranljive sastojke, te zemlja postaje “jalova”, što dovodi do njihovog sušenja i propadanja
- Saksija u koju se biljka presađuje treba biti 2-4 broja (prečnika) veća od prethodne
- Najbolje vreme za presađivanje je odmah posle precvetavanja ili pre izbijanja novih izdanaka
- Sobne biljke je najbolje presaditi u rano proleće, pre početka perioda vegetacije
- Kod biljnih vrsta koje nemaju period mirovanja (kao što je palma), presađivanje se može vršiti bilo kada, osim u fazi cvetanja
- Neke biljke (minđušice, tradeskancije, asparagus sprenger i druge) vole često presađivanje tokom cele godine, pa tada bujnije i lepše rastu, dok azaleja, kamelije i orhideje ne vole često presađivanje
- Biljke kao što su kala i limun, presađuju se samo onda kada im je saksija premala
Opšte uputstvo za presađivanje biljaka
- Pre presađivanja biljku treba temeljno natopiti vodom, ili dan ranije korenov busen potopiti u posudu sa vodom
- Kada se biljka izvadi iz saksije, ukloni se preostala zemlja, a trulo ili otpalo korenje odstrani
- Na dno nove saksije postavi se komad gline ili sitnog šljunka kako zemlja ne bi zapušila rupe za odvod vode
- Nova saksija se napuni sa malo sveže zemlje i u nju se stavi korenov busen, tako da biljka bude u novoj saksiji na istoj visini kao u staroj
- Zatim se saksija do vrha puni zemljom i blago pritisne
- Posle presađivanja biljka se uvek dobro zalije, najbolje finom prskalicom, tako da voda procuri kroz rupicu na dnu saksije. Zatim se smesti na svetlo, po mogućstvu na toplo mesto, zaštićeno od jakog sunca i promaje.
Ok, sada smo objasnili kako i kada presaditi biljku u veću saksiju, ali ukoliko ne želite da lutate po gradu tražeći kvalitetne i atraktivne saksije za svoje biljne ljubimce, u našem web shopu možete pronaći veliki izbor saksija različitih dimenzija i od raznih materijala.